ALL SARA
نیاز به گشتن نیست همه چیز اینجاست در ALL SARA

ویژگی ها:

  • برنامه نویسی به زبان سی C
  • دارای قابلیت انعطاف بالا
  • تعیین تعداد ارقام رمز عبور به دلخواه (پیش فرض 5 رقمی)
  • به دلیل انعطاف پذیری برنامه شما قادر خواهید بود که با تغییرات اندکی در برنامه برای هر کاربر رمزی تعریف کنید...

هدف
هدف از انجام اين پروژه آشنایی با آیسی ساعت DS1307 و کار با پروتکل I2C است که جهت ارتباط با این آیسی استفاده شده است. نحوی خواندن و وارد کردن اطلاعات به DS1307 و همچنین توابع تبدیل تاریج میلادی به شمسی و سایر توابع وابسته. مدیریت زمان در میکروکنترلر و سرکشی به تمامی وظایف بدون ایجاد کوچکترین وقفه زمانی و همچنین نوشته برنامه به صورت توابع و فراخوانی تو در توی آنها را می توان از جمله ویژگی های آموزشی این پروژه به شمار آورد.
اهداف آینده: با ارتقاع سخت افزار میکروکنترلر و ایجاد توابعی خاص به راحتی می توان برای هر نفر یک نام کاربری ایجاد کرد و تمامی ورود و خروج های اشخاص را همراه با ساعت و تاریخ در سیستم ثبت کرد و همه اینها توسط یک نفر که Admin می باشد قابل روئیت و کنترل است.

 

اصول کار سیستم

در صورتی که برای اولین بار بعد از پروگرم کردن مدار راه اندازی شود ابتدا از شما درخواست می شود که به عنوان Admin یک رمز برای سیستم انتخاب کنید، که بعد از وارد کردن یک رمز 5 رقمی سیستم پیغام ذخیره سازی یا عدم ذخیره سازی به شما میدهد که بعد از فشار دادن کلید # سیستم آماده راه اندازی می شود. نکته: در صورتی که این مراحله را انجام ندهید هر بار که سیستم روشن شود از شما درخواست ساختن رمز می کند. بعد از طی کردن این مرحله میکرو درخواستی برای DS1307 مبنی بر ارسال  متغیر های ساعت و تاریخ می کند، در صورتی که تاریخ سیستم کوچکتر از 1390 باشد میکرو به صورت پیش فرض تاریخ و ساعت مشخصی را در DS1307 ست می کند و این آیسی راه اندازی می شود، تا زمانی که vcc مدار برقرار باشد. حال اگر باتری پشتیبان در مدار باشد و vcc قطع شود آنگاه DS1307 به طور خودکار تغذیه خود را از باتری تهیه می کند و به کار خود ادامه میدهد. بنابراین بعد از روشن شدن مجدد سیستم میکرو عمل ست کردن را دیگر اجرا نخواهد کرد و وارد منوی اصلی می شویم.
در اینجا دما، ساعت، تعداد فرصت های باقی مانده، تاریخ شمسی و روز هفته نمایش داده می شود. برای باز کردن درب ابتدا کلید # را فشار می‌دهیم سپس از شما درخواست رمز عبور می شود، در صورتی که رمز صحیح باشد اپتوکوپلر به مدت 500 میلی تحریک شده و درنتیجه برق 12 ولت AC بوبین دربازکن تحریک می شود. (نکته: ولتاژی که اپتوکوپلر سوئیچ می کند باید AC باشد)


در هر مرحله که درخواست رمز می شود اگر هنگام وارد کردن رمز اشتباهی کردید می توانید از کلید * برای پاک کردن اطلاعات وارد شده استفاده نمائید. برای تغیر رمز سیستم وقتی که در منوی اصلی هستید کلید * را فشار دهید که در این حالت باید ابتدا رمز قبلی وارد کنید و بعد هم رمز جدید در صورتی که رمز قبلی صحیح باشد پیغامی مبنی بر ذخیره رمز جدید به شما می دهد که در صورت تایید کردن (#) رمز جدید جایگزین خواهد شد.


برای تنظیم کردن تاریخ و ساعت سیستم در منوی اصلی کلید 1 را فشار دهید، در اینجا از شما رمز عبور درخواست می شود در صورتی که رمز صحیح باشد به منوی تنظیم ساعت خواهید رفت که باید به این فرم اعداد را وارد کنید، مثلا برای وارد کردن عدد 8 دقیقه باید 08 وارد کنید و نکته مهم این است که تاریخ را باید برحسب میلادی وارد کنید. بعد از وارد کردن این 6 پارامتر از شما سوال می شود که ذخیره انجام شود یا نه. ( # بله  * خیر)


در صورتی که تا 15 ثانیه هیچ کلیدی را فشار ندهید LED پس زمینه LCD خاموش خواهد شد و بعد از آن با فشار دادن هر کلیدی مجدد روشن خواهد شد. پین PD.7 که alarm نام دارد در صورت نیاز می توانید با آن یک رله را تحریک کنید و خروجی های رله را به شاسی زنگ آیفون وصل کنید. در این صورت اگر کسی به دنبال پیدا کردن رمز عبور باشد در صورتی که 4 بار رمز اشتباه وارد کند قبل از قفل شدن سیستم ابتدا با ریتم خاصی سه مرتبه بوق آیفون منزل شما را به صدار می آورد و شما متوجه این امر خواهید شد.

نکته مهم

پین هدر 9 تایی مربوط به LCD که در فایل Dar bazkon khaneh Sch.pdf مشخص است، شماره 1و2 آن تغذیه LCD می باشد و پین های بعدی خطوط کنترلری و دیتا می باشد و پین آخر یعنی شماره 9 برای روشن کردن LED پس زمینه LCD است که توسط یک ترانزیستور تقویت شده است. البته برای پین RW نمایشگر LCD در این پین هدر، هیچ سیمی ارسال نمی شود و از آنجایی که این پایه همیشه زمین است و جهت جلوگیری از شلوغ شدن برد مدار چاپی باید این پین را بر روی خود LCD به زمین یعنی پین شماره 1 LCD وصل کنیم.


برای دانلود از لینک زیر استفاده کنید.


دانلود ارسال توسط مهدی جعفرزاده


با زدن کلید اینتر میتونید دمای روشن شدن واگر دوباره اینتر رو بزنید دمای خاموش شدن رو با با لا وپایین بهش بدین وبعد باید کلید اسکیپ رو میزنید تا از منو خارج بشه.اگر خواستین فقط تایمر باشه کلیدهای با لا وپایین رو باهم نگهدارید به منوی تایمر میره و با بای وپایین زمان رو بهش بدین وبرای صفر کردن تایمر با زهم میتونین بالا و پایین رو نگه دارین ،تایمر صفر میشه. اگر خواستین از منوی تایمر خارج بشین اسکیپ رو بزنین.


برای دانلود برنامه و فایل پروتئوس از لینک زیر استفاده کنید


دانلودارسال توسط مهدی جعفرزاده
نکته :
تمام اعداد وارد شده به مدار 4 رقمی می باشد , یعنی اعداد می تواند بین 1 تا 9999 باشد بجز رشته فیبونانچی که حداکثر عدد 25 می باشد .

با شروع به کار مدار اطلاعات اولیه ای نمایش داده شده ( اگر در این هنگام کلیدی فشرده شود , برنامه از این قسمت خارج می شود ) و پس از مدتی تاخیر به منوی برنامه ها برای نمایش برنامه های موجود و انتخاب آن می رسیم . با کلید های NEXT و BACK می توان برنامه بعدی و قبلی را مشاهده و با کلید صفر می توان آن را انتخاب کرد . البته میانبرهای هم با کلید های 1 تا 9 اضافه شده است که فشردن کلید مرتبط با برنامه می توانیم آن را انتخاب کنیم . مثلا اگر کلید 5 را فشار دهیم در هر کجا که باشیم یعنی قسمت فیبونانچی را انتخاب کرده ایم . اگر هیچ کلیدی را برای مدت حدود 9 ثانیه فشار ندهیم برنامه بعدی نمایش داده می شود .

چگونگی کار با هر قسمت :

1 - نمایش بزگترین عدد از بین N عدد ورودی
با ورود به این قسمت عدد N را که تعداد اعداد را نشان می دهد را تعیین کرده و کلید START را فشار دهید . حال عدد اول را وارد کرده و کلید START را فشار داده و بعد ازآن اعداد دوم و سوم و ... را هم به همین صورت وارد می کنیم .
در هر قسمت شماره عدد جاری بهمراه بزگترین عدد و ردیف آن در بین اعداد قبلی نمایش داده می شود .
با اتمام وارد کردن اعداد برنامه بزرگترین عدد و شماره ردیف آن را نشان می دهد .

2 - نمایش میانگین اعداد از بین N عدد ورودی
با ورود به این قسمت عدد N را که تعداد اعداد را نشان می دهد را تعیین کرده و کلید START را فشار دهید . حال عدد اول را وارد کرده و کلید START را فشار داده و بعد از آن اعداد دوم و سوم و ... را هم به همین صورت وارد می کنیم .
در هر قسمت شماره عدد جاری و میانگین بین اعداد وارد شده قبلی نمایش داده می شود .
با اتمام وارد کردن اعداد برنامه میانیگن اعداد را نشان می دهد .

3 - نمایش اعداد زوج بین A و B
با ورود به این قسمت اعداد A و B را وارد کرده سپس سرعت نمایش اعداد را بین 1 تا 9 انتخاب کرده و برنامه اعداد زوج بین A و B را نمایش می دهد . در هر بار دو عدد یعنی عدد قبلی و بعدی نمایش داده شده و با سرعت تعیین شده عوض می شود . پس از اتمام نمایش اعداد عدد زوج ابتدا و انتها نمایش داده می شود .
اگر A و B یکی باشند , برنامه دوباره اعداد را می خواهد .
جای A و B مهم نیست و هر کدام می تواند بزرگتر از دیگری باشد .

4 - تست عدد برای اول بودن آن
عدد مورد نظر را وارد کرده و کلید START را فشارمی دهیم و برنامه آن عدد را برای اول بودن تست می کند و اگر اول باشد پیغامی مبنی بر اول بودن عدد نشان داده در غیر این صورت کوچکترین عددی که عدد مورد نظر بر آن قابل تقسیم است را نشان می دهد .

5 - نمایش اعداد از رشته فیبونانچی
عدد خود را بین 1 تا 25 وارد کرده و سپس سرعت نمایش اعداد را بین 1 تا 9 انتخاب می کنیم . برنامه اعداد را از رشته فیبونانچی با سرعت تعیین شده نشان می دهد . در هر بار دو عدد یعنی عدد قبلی و بعدی نمایش داده شده و با سرعت تعیین شده عوض می شود . پس از اتمام نمایش اعداد , برنامه شماره انتخاب شده از رشته فیبونانچی بهمراه عدد آن را نمایش می دهد .

6 - نمایش معادل باینری عدد
عدد مورد را نظر را وارد کرده و پس از فشردن کلید START معادل باینری آن نمایش داده می شود .

7 - نماش جمع اعداد رقم
عدد مورد را نظر را وارد کرده و پس از فشردن کلید START جمع تعداد رقم های آن نمایش داده می شود .

8 - معکوس کردن مکان ارقام
عدد مورد را نظر را وارد کرده و پس از فشردن کلید START برعکس عدد نمایش داده می شود .

9 - بازی با اعداد
پس از نمایش اطلاعات اولیه ابتدا یکی از حروف بین A تا Z را در ذهن خود انتخاب می کنیم . حال اگر در بین حروف موجود اگر حرف مورد نظر ما باشد کلید 1 و در غیر این صورت کلید 3 را فشار می دهیم . کلید 2 نیز یکی به عقب بر می گردد .
پس از 5 بار انجام این مرحله حرف انتخابی ما نشان داده می شود .

نکته :

در هر کجای برنامه که باشیم با فشردن کلید STOP پیغامی مبنی بر خروج از برنامه نمایش داده می شود که اگر آنرا با کلید START تائید کنیم از برنامه خارج شده و به منوی اصلی بر می گردیم . با فشردن کلید STOP نیز هیچ اتفاقی نمی افتد و به مکان قبلی بر می گردیم .
پس از اتمام هر برنامه اگر کلید START و یا کلید های 0 تا 9 را فشار دهیم پیغامی مبنی بر شروع دوباره آن برنامه نمایش داده می شود که با تائید آن برنامه از ابتدا شروع می شود .
در هنگام نمایش اعداد که با زمان خاصی نمایش داده می شود با فشردن کلید START و تائید پیغام آن می توانیم نمایش اعداد را از ابتدا شروع کنیم .


برای دانلود از لینک زیر استفاده کنید.


دانلود ارسال توسط مهدی جعفرزاده

از ویژگی های این پروژه کامل که در ۷۰ صفحه با توضیحات کامل می باشد می توان به :

بررسی ساختار کلی پروژه
تحلیل تئوری و مداری سیستم
میکروکنترلر ATMEGA32
IC ضبط صدا
مدار تلفن
ورودی های میکرو
خروجی میکرو
منبع نغذیه
سنسور دما
سنسور دود
سنسور گاز
رله ها
LCD
برنامه میکروکنترلر
توضیح برنامه
سورس برنامه با BASCOM AVRسیستم ارائه شده به منظور ارتقای سطح ایمنی محیط های بسته اعم از خانگی ، صنعتی و یا خانگی طراحی شده است . این سیستم با استفاده از فرآیند کنترل هوشمند که توسط میکرو کنترلر شرکت ATMEL قابل دسترسی شده، به شناسایی و اعمال واکنش لازم برای رفع مشکل ایجاد شده اقدام می کند.این سیستم برای پیش گیری و واکنش نسبت به حوادث انتشار گاز و آتش سوزی طراحی شده است، به این شیوه که در ابتدا با روشن شدن سیستم ابتدا، سیستم برای ایجاد حالت پایدار و آماده به کار زمانی حدود ۲ دقیقه را در حالت Initializing قرار می گیرد. بعد از این زمان سیستم اماده انجام امور کنترلی و اجراییست. سیستم با استفاده از سنسورهای تعبیه شده دائما” مقادیر دما، گاز محیط و دود موجود در محیط را اندازه می گیرد.هرگاه مقدار گاز محیط از مقدار مجاز تعریف شده در سیستم بیشتر شود، سیستم با انجام اعمالی از قبیل قطع جریان انشعاب گاز ،قطع جریان برق محیط به منظور جلوگیری از انفجار ، به صدا در آوردن آژیر خطر و راه اندازی سیستم تهویه برای خروج گاز انتشار یافته در محیط به این فرآیند واکنش نشان میدهد. همچنین در صورتی که دمای محیط و مقدار دود موجود در محیط همزمان از مقادیر مجاز تعریف شده برای سیستم افزایش یافته باشد ،سیستم با موقعیت پیش آمده به عنوان یک آتش سوزی برخورد کرده وبا انجام اعمالی از قبیل بستن شیر انشعاب گاز ، فعال کردن سیستم خاموش کننده آتش ،بصدا در آوردن آژیر خطر وتماس با شماره تعریف شده در سیستم به اطفا حریق پیش آمده می پردازد. از برتری های سیستم مورد بحث نسبت به موارد مشابه می توان به مواردی همچون قابلیت تطبیق سیستم با هر شرایط محیطی ،انتخاب شماره تماس توسط کاربر ،بررسی مجدد شرایط محیط بعد از هر حادثه،قابلیت اطفا حریق و کاربرد آسان برای همه نوع کاربری می توان اشاره کرد.


برای دانلود از لینک زیر استفاده کنید 


دانلودارسال توسط مهدی جعفرزاده
 
تاريخ : پنجشنبه هفتم مهر ۱۳۹۰
مدار اکولایزر 5 باند با LA3600

با ای سی LA3600 که سازنده اش شرکت سانیو هست به راحتی می توانید یک مدار اکولایزر

با کیفیت مطلوب بسازید .
ارسال توسط مهدی جعفرزاده
 
تاريخ : پنجشنبه سی و یکم شهریور ۱۳۹۰
این مدار دارای دو ورودی هست که از طریق این دو ورودی سیگنالهای صدا و تصویر رو دریافت و پس از مدوله کردن بر روی کانالهای 2 الی 6 ارسال میکنه ، از جمله کار برد های این مدار زمانی هست که شما با دوربین فیلم برداری در حال کار هستید و می خواهید که فیلم رو در جای دیگه دریافت و ضبط بشه و یا اینکه این مدار رو می تونید به خروجی دستگاه ویدئو وصل کنید و در حیاط یا خونه همسایه فیلم رو تماشا کنید و .....

مدار ویدئو سندر - مهندس 
لاچینی

سیگنال ورودی از طریق جک شماره یک J1 به مدار اعمال می شود ، این سیگنال از طریق خازن C1 به دیود کلمپ D1 داده می شود ، تا سطح dc پالسهای سینک (همزمانی) را ثابت نگهدارد تا باعث کاهش اثر شکفته شدن تصویر شود .

پتانسیومتر R3 جهت تنظیم گین سیگنال ویدئو بکار رفته ، کار این پتانسیومتر بسیار شبیه ولوم کنتراست (درخشندگی) در تلویزیون است .

پتانسیومتر R7 جهت تنظیم سطح سیاه سیگنال تصویر بکار رفته که تمامی سطوح سیگنال را به یک اندازه جابجا میکند در واقع میزان روشنائی تصویر را می توان توسط آن تنظیم کرد .

ترانس T1(مخصوص فرکانسهای رادیوئی) به همراه خازن داخلی خودش یک مدار تانک را تشکیل میدهند که بخشی از اسیلاتور هارتلی به حساب می آیند ، فرکانس این اسیلاتور برروی 5.5 مگاهرتز تنظیم شده است.

سیگنال صدای ورودی در J2 به بیس Q3 از طریق C2 و R4 کوپل میشود : سیگنال صدا بر روی حامل فرعی با فرکانسی 5.5 مگاهرتز بالاتر از فرکانس حامل تصویر مدوله می شود.

صدای مدوله شده به صورت FM ، از طریق مقاومت R9 و خازن C5 به قسمت مدولاتور اعمال می گردند . از طرفی ترانزیستورهای Q1 , Q2 برای تقویت سیگنال تصویر و صدا که مدوله شده است در مدار بکار رفته است .

Q4 به همراه L4 , C7 , C9 تشکیل یک مدار اسیلاتور کولپیتس را داده اند که این سیگنال تولید شده جهت مدوله کردن سیگنال صدا و تصویر بکار می رود.

سیگنال خروجی از اسیلاتور توسط Q5 , Q6 تقویت میشوند.

L1 , C12 , C13 تشکیل یک مدار فیلتر پائین گذر و تطبیق امپدانس را می دهند ؛ مقاومت R12 هم جهت انطباق سیگنال خروجی با هر نوع آنتی بکار رفته که بصورت اختیاری می باشد .

طرح برد مدار چاپی ویدئو سندر -
 مهندس لاچینی

تنظیم مدار

مدار را به یک تغذیه 12 ولت وصل کنید ، پتانسیومتر های مدار را در وسط قرار دهید . سپس تلویزیون را روشن کرده و سیگنال خروجی مدار را به ورودی آنتن تلویزیون بدهید کانال تلویزیون را بر روی یکی از کانالهای 2 الی 6 قرار دهید ، توسط یک پیچ گوشتی غیر فلزی مقدار L4 را طوری تنظیم کنید که تصویر تلویزیون سیاه شود . برای تنظیم دقیقتر L4 را طوری تنظیم کنید که سیاهی تصویر ماکزیمم شود . حال خروجی های صدا تصویر یک دستگاه ویدئو را به ورودی های مدارتان وصل کنید و آنرا روشن و PLAY کنید . الان بایستی شما تصویر را بر روی تلویزیون داشته باشید . جهت تنظیم بهتر دوباره L4 را تنظیم کنید . در صورتی که تصویر نیامده بود مدارتان را از لحاظ اتصالات بد بررسی کنید . سپس R3 را برای بهترین درخشندگی و R7 را هم برای بهترین حالت تصویر تنظیم کنید . شاید دوباره شما نیاز به تنظیم L4 بعد از تغییر R3 , R7 داشته باشید . نهایتا T1 را با یک پیچ گوشتی غیر فلزی برای بهترین صدا و تصویر در یافتی تنظیم کنید .

نحوه چیدن قطعات بر روی برد 
ویدئو سندر - مهندس لاچینیارسال توسط مهدی جعفرزاده
 
تاريخ : چهارشنبه شانزدهم شهریور ۱۳۹۰

برنامه این ماشین حساب به صورت خیلی ساده نوشته شده است و بیشتر جنبه آموزشی دارد . آسی این

ماشین حساب atmega32 می باشد که میتوانید آن را تغییر دهید.

برای دانلود برنامه وفایل پروتئوس از لینک زیر استفاده کنید.

دانلودارسال توسط مهدی جعفرزاده
 
تاريخ : شنبه پنجم شهریور ۱۳۹۰
این پروژه چراغ راهنمایی برای سر چهار راه ها می باشد که نحوه عملکرد چراغ های راهنمایی سر یک چهار راه چطور کنترل و مدریت میشوند حتما این پروژه را دانلود کنید . در ضمن این پروژه به زبان codevision است . و فایلی که برای دانلود اماده شده شامل : سورس برنامه به زبان Codevision + شماتیک + فایل پروتئوس

رای دانلود  فایل ها از لینک زیر استفاده کنید.

دانلودارسال توسط مهدی جعفرزاده


در این پروژه ما با استفاده از تایمر 2 میکرو ATMEGA16 یک ساعت دقیق طراحی کردیم. با استفاده از Code Wizard تایمر 2 را به صورت زیر تنظیم می کنیم:

Clock Source: TOSC1 pin
Clock Value: PCK2/128
Mode: Normal to FFH
Output: Disconnect
1 Overflow Intrrupt
0 Compare Match Interrupt
Timer Value: 0h
Compare: 0h

منبع کلاک تایمر 2 را پین TOSC1 انتخاب می کنیم و به این پین کریستال کوارتز 32.768 کیلوهرتز وصل کردن و در قسمت مقدار کلاک گزینه PCK2/128 را انتخاب کرده تا فرکانس بر 128 تقسیم شود 256=128/32768 که این عدد روند معادل همان FFH می باشد که تایمر قابلیت شمارش آن را دارد. همچین باید وقفه تایمر را نیز تیک بزنید تا زیرروال آن ایجاد گردد. بعد از اجرای کدویزارد کد وقفه تایمر TIMSK=0x40; ایجاد می شود که باید آن را در تابع main قرار دهید.

توضیح برنامه:

زیرروال date_calc وظیفه آن این است که محاسبات مربوط به تاریخ  که به صورت شمسی می باشد را انجام داده و درون متغییر های مربوطه قرار دهد.

زیرروال timer2_ovf_isr هم هنگامی که تایمر سرریز کند اجرا می شود و یک واحد به ثانیه شمار اضافه می شود و یک سری دستورات شرطی در آن نوشته شده تا دقیقه و ساعت و تاریخ ایجاد گردد.

در تابع main هم تنظیمات و پیکره بندی مروبط به LCD و تایمر و همچنین فعال کردن وقفه سراسری می باشد. و در حلقه بی نهایت هم هر 300 میلی ثانیه LCD رفرش می شود.

برای دانلود برنامه و فایل پروتئوس از لینک زیر استفاده کنید.

دانلود

حجم فایل ها:۲۷کیلو بایتارسال توسط مهدی جعفرزاده
 
تاريخ : شنبه بیست و چهارم اردیبهشت ۱۳۹۰

پروژه الكترونيك

در این پروژه با نحوه کنترل موتور DC توسط سنسورهای مادون قرمز آشنا می شوید.

قطعات مورد نیاز در فرستنده

1-برد بورد یک عدد
2-سیم تلفنی
1-یک عدد سنسور مادون قرمز ( IR) فرستنده
2-یک عدد آیسی 555 (تایمر)
3-خازن 0.1UF -1NF -10UF از هر کدام یک عدد
4-مقاومت متغییر(پتانسیومتر)5k
5-مقاومت 4.7K -15K -100K -47 از هر کدام یک عدد
6-ترانزیستور 2N2222 یک عدد
7-رگولاتور 7805 یک عدد

به شماتیک مدار در شکل زیر توجه کنید.نحوه اتصال قطعات در قسمت فرستنده نشان داده شده است.

img/daneshnameh_up/c/cf/Infrared555Schematic.gif 
: براي واضح ديدن تصوير آن را در سيستم خود ذخيره كنيد.

آیسی 555(تایمر)


این آیسی 8 پایه دارد.پایه 1 تغذیه منفی و پایه 8 تغذیه مثبت و پایه های 2و6 کار تولید پالس و پایه 3 خروجی آیسی است.پایه 3 خروجی 36 تا 40 khz را با duty cycle 50% ایجاد می کند.

img/daneshnameh_up/3/36/TIMER.gif


خازنهای 10UF -1NF -0.1UF

خازن 1NF به تولید پالس در مدار کمک می کند. خازنهای 0.1UF , 10UF برای از بین بردن اثر نویز در مدار بکار می رود.

مقاومت متغییر 5k

پتانسیومتر یک مقاوت متغییر است که می توان مقاومت آنرا با پیچی که در آن قرار دارد کم و زیاد کرد. این مقاومت جهت تغییر پهنای باند پالسهای تولید شده توسط آیسی 555 می باشد.

img/daneshnameh_up/b/b5/Potentiometer.jpg


سنسور مادون قرمز(INFRARED LED)

امواج الکترومعناطیسی، انرژی انتقال داده شده در فضا می باشند که به شکل نوسانات پریودیک میدانهای الکتریکی و مغناطیسی، با سرعت نور در فضا منتشر می‌گردند. خصوصیات یک موج الکترومغناطیسی، از طریق فرکانس و طول موج آن مشخص می‌شود. این دو عامل به سرعت نور مرتبط بوده و فرمول آن به صورت « سرعت نور = فرکانس× طول موج » می باشد. فرکانس یک موج الکترومغناطیسی، به منبع آن بستگی دارد. در طبیعت فرکانس های زیادی وجود دارند که شامل فرکانس‌های پایین امواج الکتریکی تا فرکانسهای خیلی بالای اشعه های گاما، که بوسیله هسته های اتم ایجاد می شوند، می گردند. این دامنه وسیع فرکانس امواج الکترومغناطیسی، طیفهای مختلف الکترومغناطیسی را تشکیل می‌دهند. طیف الکترومغناطیسی می تواند بر اساس تغییرات طول موج و فرکانس، به چندین ناحیه تقسیم شود که در بین آنها، فقط باند خیلی باریکی از طیف، یعنی از700 تا400 نانومتر، با چشم انسان قابل رویت می باشد. همانطور که در شکل می بینید.انسان می تواند طول موجهای بین 380nm-770nm را ببیند. طول موجهای کمتر از 380nm را ماوراء بنفش وطول موجهای بیشتر از 770nm را مادون قرمز می گویند. LED های مادون قرمز گیرنده سیاه رنگ و نوع فرستنده آن داری رنگی روشنتر از گیرنده است.

 

img/daneshnameh_up/d/d4/276-143.jpg

img/daneshnameh_up/2/2b/UV1.jpg

 

 

 

قطعات مورد نیاز در قسمت گیرنده


1-ترانزیستور 2N2222 یک عدد
2-مقاومت 1k,10kو1K هر کدام یک عدد
3-سنسور مادون قرمز(IR) نوع گیرنده یک عدد
4-سیم تلفنی
5-برد بورد یک عدد

در مدار گیرنده پایه مثبت سنسور مادون قرمز را که پایه بزرگتر است را به قطب مثبت باطری و پایه کوتاه تر را با یک مقاومت به زمین وصل کنید.اشتراک این مقاومت با پایه منفی LED را با یک مقاومت به بیس ترانزیستور 2N2222 وصل کنید.امیتر ترانزیستور را به زمین و کلکتور آنرا با یک مقاومت به قطب مثبت باطری وصل کنید. از اشتراک این مقاومت با کلکتور به پایه های 2 یا 4 آیسی TC4427 وصل کنید.برای دیدن نحوه کنترل موتور توسط آیسی TC4427 بدون LED به
پروژه کنترل موتور DC دقت کنید.با تغییری کوچک در این پروژه میتوانید موتور را از طریق LED های مادون قرمز کنترل کنید.این تغییرات شامل حذف دو کلید(PUSH-BOTTOM)در ورودی آیسی TC4427 و قرار دادن اشتراک کلکتور با مقاومت 10k در مدار گیرنده به یکی از پایه های 2 یا 4 آیسی TC4427 است. شما می توانید شکل موجهای خروجی از آیسی 555 را براحتی و از طریق اسیلسکوپ مشاهده کنید.این شکل موج در یک سر موتور نیز دیده می شود.هرگاه شما با یک کاغذ یا مانعی دیگر مانع ارسال امواج بین دو LED فرستنده وگیرنده شوید موتور از حرکت می ایستد.در این حالت شکل موج موجود در یک سر موتور نیز از بین می رود.شما براحتی می توانید این موارد را امتحان ومشاهده کنید. منبع تغذیه 10 تا 12 ولت DC را به تغذیه آیسی TC4427 وصل کنید.1ز مثبت تغذیه 10-12 ولت DC به پایه ورودی رگولاتور 7805 وصل کنید واز منفی باطری به پایه وسط 7805 از خروجی 7805 به مثبت برد بورد گیرنده و از منفی آن به منفی بردبورد گیرنده وصل کنید این رگولاتور علاوه بر اینکه تغذیه 5 ولت را به مدار گیرنده می دهد در مدار فرستنده وتغذیه آیسی 555 نیز استفاده می شود.وتغذیه 10-12ولت تنها برای تغذیه آیسی TC4427 می ماند.

img/daneshnameh_up/2/26/Image_2N2222.jpg
img/daneshnameh_up/f/f1/78050.gif


برای اینکه بتوانید در این پروزه دو عدد موتور را کنترل کنید.یک موتور را به پایه 5 و موتور دیگر را به پایه 7 وصل کنید.و از اشتراک کلکتور با مقاومت 10K در قسمت گیرنده به ورودی 2و4 آیسی TC4427 کنید.در این حالت شما می توانید دو موتور DC را همزمان کنترل کنید.ارسال توسط مهدی جعفرزاده
 
تاريخ : سه شنبه بیستم اردیبهشت ۱۳۹۰
پروژه ای که امروز براتون قرار دادم یک پروزه جذاب هستش به نام ساعت شنی .

همه با نحوه کار و سیستم ساعت شنی اشنا هستید ولی این پروژه دیگه با شن نیست بلکه با LED شما می تونید یک ساعت جالب برای خودتون درست کنید . شماتیک مدار به همراه زبان برنامه نویسی به زبان اسمبلی و میگرو مورد استفاده PIC16F هستش  .

دانلود کنید

  پسورد فایل: www.bargh20.com  
ارسال توسط مهدی جعفرزاده
 
تاريخ : سه شنبه بیستم اردیبهشت ۱۳۹۰

این روز ها بازار لوازمی با صفحه نمایش لمسی داغ است و هر کسی دوست دارد بجای فشردن یک کلید فقط با لمس کردن به آن فرمان دهد .

 برای کاربران تکنو الکترو یک مقاله به شدت کامل در رابطه با روش راه اندازی تاچ اسکرین های مقاومتی که در بازار به وفور یافت می شوند قرار دادیم که نحوه برنامه نویسی آن به زبان C با کدویژن را به خوبی آموزش داده است . همچنین نقشه راه اندازی آن بصورت سخت افزاری .

---------------------------------------------------
حجم فایل: 875KB
دانلود           پسورد  فایل  www.techno-electro.com  میباشد.ارسال توسط مهدی جعفرزاده
 
تاريخ : سه شنبه بیستم اردیبهشت ۱۳۹۰
این پروژه دستگاه قفل رمزی میباشد که میتواند کاربرد های فراوانی داشته باشد از جمله امنیت مکان های مختلف میباشد.
در خروجی این دستگاه یک رله به کار رفته است که در صورت درست وارد کردن رمز دستگاه روشن خواهد شد .

آسی که در این دستگاه به کار رفته است atmega8می باشد.
برای توضیحات بیشتر و دانلود فایل پروتئوس و pcb  و ... فایل زیر را دانلود نمایید.

دانلودارسال توسط مهدی جعفرزاده
 
تاريخ : سه شنبه سی ام فروردین ۱۳۹۰

همانطور که می دانید سروو موتور ها موتورهایی هستند که قابلیت چرخش دقیق در زاویه های 0 تا 360 درجه (البته نه در همه مدل ها ) دارند . این موتور ها اکثرا در ربات ها و جاهایی که نیاز به چرخش دقیق وجود دارد استفاده می شود ( مثل موتور دوربین مدار بسته ) .


برای چرخش این موتور ها نیاز است یک پالس بر روی پایه وسط اعمال کنید که این پالس قوانین خاصی دارد . این پالس دارای فرکانس خاصی باید باشد ( معمولا 50 تا 100 هرتز ) و عرض پالس مثبت آن باید بین یک تا 2 میلی ثانیه باشد . زمانی که یک میلی ثانیه است موتور کاملا به سمت چپ می رود . هنگامیکه 2 میلی ثانیه است موتور کاملا به سمت راست می چرخد و در حالتیکه 1.5 میلی ثانیه است موتور در حالت وسط قفل می شود .

به نظر کار ساده ای می آید ولی ساخت چنین پالسی با میکرو کار ساده ای هم نیست زیرا شما باید تایمر ها را طوری تنظیم کنید که این پالس در هر لحظه پهنای خاصی داشته باشد . پروژه ای برای شما آماده کرده ایم که بسیار ساده با تنظیم OCR و PWM به موتور جهت بدهید . با زدن هر کدام از کلید ها موتور به یک جهت مایل می شود . در صورتیکه کلیدی نزدید در وسط قرار گیرد . از این پروژه می توانید برای کنترل چرخ جلوی ربات و یا حرکت بازوی ربات و حتی چرخیدن دوربین مدار بسته محل کارتان استفاده نمایید .


برای دانلود فایل های مربوطه از لینک زیر استفاده نمایید

دانلود
توجه : آدرس منبع در عکس نوشته شده است


ارسال توسط مهدی جعفرزاده
 
تاريخ : دوشنبه بیست و نهم فروردین ۱۳۹۰

مدار ساده سنسور مادون قرمز 

سلام دوستان عزیز

یک مدار سنسور مادون قرمز گذاشتم امیدوارم مورد استفاده قرار بگیره برد این مدار بین 5 سانتی متر تا 2 متر نوع دیود ها هم معمولیه و توجه کنید که D2 دیود نورانی LED است ؛ نکته دیگری نداره

نظر دادن فراموش نشهارسال توسط مهدی جعفرزاده
 
تاريخ : شنبه بیست و یکم اسفند ۱۳۸۹

فرستنده جاسوسی FM  ( با توضیحات کامل و تصاویر )

مقدمه :

مدار فرستنده ی بسیار کوچک FM است سعی شده که مطالب کاملی از این فرستنده قرار گیرد . مدار این فرستنده کامل بوده به همراه PCB و توضیحات قدم به قدم ساخت آن که در این پست گنجانده شده است ، امیدوارم که با ساخت و مونتاژ آن به معلومات علمی شما افزوده گردد .

توضیحات :

فرستنده ای که ملاحظه می کنید با اندازه ای بسیار کوچک و قدرت خوب مناسب برای جاسوسی می باشد . در ساخت این فرستنده از قطعه ی خاصی استفاده نشده و تعداد قطعات زیاد نیست زمانی که برای ساخت این مدار لازم دارید حدود 3 ساعت است . برای گیرنده می توانید از تلفن همراه استفاده کنید که دارای حساسیت مناسب بوده و خیال شما را از گیرنده ی آن راحت می کند اما در صورتی که تلفن همراه در دسترس نبود می توانید از یک گیرنده ی کوچک استفاده کنید برای این که بهتر بشنوید از هدست استفاده کنید .

در تصویر پایینی این فرستنده را ملاحظه می کنید که کاملا داخل بسته ی یک نوع آدامس نعنایی جای گرفته و درون آن مخفی شده است .


در تصویر پایینی اندازه ی این فرستنده با یک فلش مموری مقایسه شده است .


قطعات و لوازم مورد نیاز برای مدار :

تصاویر

قطعات ( انگلیسی )

قطعات ( فارسی )

Electret Microphone

میکروفون خازنی

 

2x BC547 Transistors

ترانزیستور BC547 دو عدد

 

2x 22nF Capacitor

خازن عدسی 22nF دو عدد

1nF Capacitor

خازن عدسی 1nF

22pF Capacitor

خازن عدسی 22pF

2x 6p8 Capacitor

خازن عدسی 6.8pF دو عدد

 

2.2uF Capacitor

خازن الکترولیتی2.2uF

 

10kΩ Resistor

مقاومت 10 کیلواهم

22kΩ Resistor

مقاومت 22 کیلواهم

1MΩ Resistor

مثاومت 1 مگا اهم

47kΩ Resistor

مقاومت 47 کیلواهم

470Ω Resistor

مقاومت 470 اهم

 

3v Button Battery CR2032

باتری 3 ولت

CR2032 Battery Holder

جاباتری 3 ولت

 

AWG 18 Wire

نوعی سیم (استاندارد)

 

PC Board

فیبر مدار چاپی

Solder

لحیم

Soldering Iron

هویه

Power Drill

دریل

Plastic Box

جعبه پلاستیکی

 

توضیحاتی در مورد مدولاسیون فرکانس

پهنای باند FM از 88 تا 108 مگاهرتز است در این نوع مدولاسیون ، فرکانس موج حامل ( کاریر ) تابع دامنه ی سیکنال پیام است ، به این صورت که با افزایش دامنه ی پیام فرکاس افزایش یافته و با کاهش دامنه ی پیام فرکانس کاهش می یابد . در این نوع مدولاسیون نویز پذیری بسیار کم است زیرا نویز روی دامنه سوار می شود بنابراین روی فرکانس که مورد نظر ماست تاثیری ندارد .

در شکل زیر پیام ، مدولاسیون دامنه AM و مدولاسیون FM نمایش داده شده است .


Signal همان سخنان ماست که وارد میکروفون می شود و   FM همان سیکنال خروجی است که به آنتن متصل می شود و ارسال می شود.

شما می توانید سیکنال FM را در نقطه ی مشخص شده ببینید

 

فرکانس خروجی

مدار رزنانس که شامل یک خازن و یک سلف است تولید کننده ی فرکانس حامل شماست که به خروجی انتقال می یابد که آن را در شکل مشاهده می کنید .

 

برای محاسبه ی فرکانس خروجی از فرمول زیر استفاده می کنیم که در این فرمول مقدار خازن و سلف را قرار می دهیم و سپس فرکانس خروجی که با Fr برابر است را بدست می آوریم . برای این که بتوان فرکانس را مقداری تقییر داد می توان از یک تریمر که خازن متغیر است استفاده کرد ، در این صورت هر چه مقدار تریمر کم شود فرکانس افزایش می یابد و هرچه مقدار خازن زیاد شود فرکانس کم می شود ( رابطه ی معکوس )

توجه داشته باشید که یک مدار رزنانس می تواند تا فرکاس خاصی را تولید کند و در فرکانس های بالاتر سیکنال خراب می شود مثلا نمی توان از یک مدار رزنانس فرکانس 1 گیگاهرتز در یافت کرد بلکه باید یک فرکانس مثلا 3 مگاهرتز تولید کرد و آن را توست چند برابر کننده های فرکانس افزایش داد که در بحث ما نمی گنجد .

نکته ی دیگر این که هر چه فرکانس خروجی افزایش یابد طول آنتن کمتر می شود .

 PCB مدار 

نقشه ی PCB  مدار با سایز 4.5 در 2.6 طراحی شده که در تصویر زیر قابل مشاهده است شما می تواند برای این مدار از فیبر های دو رو استفاده کنید تا حجم مدار کوچک شود یا از فیبر سوراخدار استفاده کنید تا دردسر مراحل چاپ و اسید کاری حذف شود و در وقت هم صرفه جویی شود .

در تصاویر زیر مراحل ساخت فیبر مدار چاپی را ملاحظه می کنید

( با استفاده از روش تونر )


جای گذاری قطعات

با توجه به شکل PCB قطلات مدار را جایگذاری کنید در شکل زیر تصویر تمام قطعات در کنار هم نمایش داده شده است .

 

ساخت سلف و آنتن 

پس از مونتاژ تمامی قطعات نوبت به ساخت سلف می رسد ، برای این منظور از یک تکه سیم مفتولی به طول 14 ساتی متر که دارای روکش هم باشد استفاده می کنیم ( سیم تلفن )

مقداری به اندازه ی 0.5 سانتی متر را از هر دو طرف سیم روکش برداری کنید .

سیم مورد نظر را به دور یک پیچ گوشتی یا مفتول بتابانید و سپس حلقه ها را به هم نزدیک  کنید بعد از این عمل سلف خود را از داخل پیچ گوشتی یا مفتول خارج کنید و به محل مخصوص خودش روی فیبر لحیم کاری کنید . مانند تصاویر زیر :

 

حالا قسمت فرستنده کامل است

ساخت آنتن مدار

برای آنتن مدار می توانید از آنتن دی پل نیم موج یا آنتن مارکنی استفاده کنید که تصویر هردوی آنها را ملاحظه می کنید اما ما در این جا از آنتن مارکنی استفاده می کنیم .


برای ساخت آنتن نیاز به یک سیم مفتولی با طول 160 سانتی متر می باشد که قطر آن باید کمی از سیمی که با آن سلف را ساختیم بیشتر باشد .

برای شروی یک طرف سیم را به اندازه ی 0.5 سانتی متر روکش برداری کنید سپس مانند ساخت سلف شروع به پیچاندن سیم دور پیچ گوشتی یا مفتول نمایید ( مانند شکل ) سپس در اندازه ای که فکر میکردید مناسب است برگردید و دوباره شروع به پیچــاندن کنید و ایــن کار را چند بار تکرار کنید ( مانند شکل )

 فرار دادن در جعبه

آخرین مرحله قرار دادن دستگاه داخل جعبه است که ما یک جعبه ی آدامس را استفاده کرده ایم اما شما می توانید از هر نوع جعبه ای استفاده کنید . برای این کار در جعبه را باز کرده و قسمت مناسبی از آن را با دریل سوراخ می کنیم این سوراخ برای میکروفون است پس سعی کنید که دقیقا اندازه ی آن باشد سپس دستگاه را داخل جعبه قرار داده و میکروفون را داخل سوراخ می کنیم و در صورت لزوم آن را با چسب محکم می کنیم  ؛ برای این که با باز کردن در جعبه محتوای آن مشخص نشود کاغذی را که معمولا دور محتویات جعبه می بندند را روی فرستنده می گذاریم ، سپس در آن را بسته و در این مورد آدامس ها را روی آن می ریزیم .

فرستنده آماده کار است . شما می توانید به سلیقه ی خود برای این فرستنده کلید روشن و خاموش تعبیه کنید و از باتری های قابل شارژ استفاده کنید .

 هر گونه کپی برداری از این مطلب فقط با ذکر یک صلوات مجاز استارسال توسط مهدی جعفرزاده
 
تاريخ : سه شنبه هفدهم اسفند ۱۳۸۹

فرستنده FM با 500 متر برد (200mW)

 

فرستنده ای که بر روی آن بحث می شود از نوع استريو و دارای توان و کیفیت خوبی است . برد فرستنده در توان حدود 200 ميلی وات ، 500 متر خواهد بود که اين توان با ولتاژ 9 ولت باتری به دست می آيد .

مدولاسیون فرکانس رادیویی توسط ترانزیستور T1 و اجزای پیرامون آن صورت می گیرد که اسیلاتور VHF را تشکیل می دهند و سیگنال صوتی به بیس اعمال می شود .
توسط ولوم VR1 که در ورودی قرار گرفته است ، می توانید سطح سیگنال صوتی ورودی را تنظیم نمائید . فرکانس VHF به وسیله مدار تانکی که توسط L1 و خازن متغیر VC1 تشکیل شده است ، ایجاد می شود . به وسیلهء ولوم VR2 نیز می توان توان خروجی را تنظیم کرد که هر میزان مقدار VR1 کمتر شود ، توان خروجی افزایش می یباد .

طبقه دوم مدار که توسط T2 و اجزای پیرامون آن تشکیل شده است ، تقویت کننده کلاس A می باشد و وظیفهء آن علاوه بر تقویت ، تطبیق امپدانس بین خروجی مدوله شدهء طبقه اول و آنتن است . تطبیق با خروجی اعمال شده به آنتن توسط خازن C9 و خازن متغیر VC2 انجام می شود.

برای داشتن فرکانس پایدار در خروجی ، تغذیه باید دارای ثبات و به صورت رگوله شده باشدو یا از باطری استفاده شود و همچنین مدار در نزدیکی قفسه و یا ... فلزی قرار داشته باشد.

برای داشتن گین بالاتری برای آنتن ، به جای سیم مفتولی ساده می توان از آنتن تلسکوپی بهره گرفت که بهترین برد را در طول 70 سانتی متر دارد  


L1
و L2 می توانند بر روی هستهء هوایی نظیر شروع پیچیدن L2 پس از L1 پیچیده شوند .
سلف های به کار رفته در مدار با ید به صورت زیر پیچیده شوند :
L1 : 5
دور از سیم نوع 24 SWG با قطر هستهء 5 میلی متری و جنس هسته از نوع هوا
L2 : 2
دور از سیم نوع 24 SWG با قطر هستهء 5 میلی متری و جنس هسته از نوع هوا
L3 : 7
دور از سیم نوع 24 SWG با قطر هستهء 4 میلی متری و جنس هسته از نوع هوا
L4 : 5
دور از سیم نوع 28 SWG و پیچیده شده بر روی هسته فریت مختص فرکانس های متوسط – IFT (Intermediate-frequency transmitter) .

 ارسال توسط مهدی جعفرزاده
 
تاريخ : سه شنبه هفدهم اسفند ۱۳۸۹

آمپلی فایر قابل حمل با TEA2025

یک آمپلی فایر قابل حمل با قدرت مناسب قرار داده شده که شما می توانید از آن به عنوان اسپیکر تلفن همراه یا پلیر ها و یا حتی برای رایانه ی خود استفاده کنید . این آمپلی فایر به دو صورت مونو (Mono) و استریو  (Stereo)قابل طراحی است که هر دوی آنها را مشاهده می کنید .

 

آی سی TEA2025 دارای 16 پایه است.

اطلاعات  بیشتر :

بهترین تغزیه مدار : 9V

حداقل ولتاژ مدار :3V

حداکثر ولتاژ مدار :12V

جریان مورد نیاز مدار : 500mA

قدرت خروجی در حالت استریو با تقذیه 9V و بلندگوی 4 اهم برابر 3 وات         

قدرت خروجی در حالت استریو با تقذیه 9V و بلندگوی 8 اهم برابر 2 وات

قدرت خروجی در حالت مونو با تقذیه 9V و بلندگوی 4 اهم برابر 8 وات  

قدرت خروجی در حالت مونو با تقذیه 9V و بلندگوی 8 اهم برابر 5 وات

 

 لطفا نظرات خود را بیان کنیدارسال توسط مهدی جعفرزاده

فرستنده FM چهار وات واقعی به همراه PCB و توضیحات کامل

 

ترجمه و اصلاح: سهند سیسیان


 فرستنده اف ام چهار وات

توضیح کلی

این مدار یک فرستنده کوچک اما پرقدرت است که دارای سه بخش آر-اف پیوسته نیز هست همچنین یک پیش تقویت کننده صدا برای سوار سازی بهتر در آن تعبیه شده. این فرستنده قدرتی معادل چهار وات دارد و با ولتاژ دی-سی دوازده تا هجده ولت کار می کند که این موضوع آن را به راحتی قابل حمل می سازد.این یک پروژه ایده آل برای تازه کارهایی است که می خواهند دنیای دل ربای امواج اف-ام را با مداری پایه ای تجربه کنند.

مشخصات فنی- خصوصیات

نوع سوارسازی امواج........اف-ام

محدوده فرکانس کار..........108-88مگا هرتز

ولتاژ کار..........................18-12ولت دی-سی

بیشترین مصرف جریان.......450میلی آمپر

قدرت خروجی..................چهار وات

روش کار

          همانطور که گفته شد، نوع سوار سازی صداها اف-ام است به این معنی که دامنه موج حامل ثابت بوده و تغییر فرکانس وابسته به تغییرات دامنه سیگنال صداست. وقتی که دامنه سیگنال ورودی افزایش یابد، (در نیم سیکل مثبت ) فرکانس موج حامل به شدت افزایش می یابد، ازطرف دیگر وقتی که دامنه سیگنال صدا کاهش پیدا کند، (در نیم سیکل منفی ) فرکانس موج حامل به همان شکل کاهش پیدا می کند. در شکل یک نمایش گرافیکی سوارسازی فرکانسی مطابق آنچه می بایست در صفحه اسیلوسکوپ به اضافه سیگنال صدای درحال سوارسازی دیده می شود. فرکانس خروجی این فرستنده قابل تنظیم از 88 تا 108مگاهرتز می باشد که باند فرکانس مورد استفاده پخش رادیو اف-ام است. مداری که به آن اشاره شد، شامل چهار مرحله است. سه مرحله آر-اف و یک مرحله پیش تقویت کننده برای سوارسازی. اولین مرحله آر-اف یک نوسانساز است که در اطراف ترانزیستور یک ساخته شده است. فرکانس نوسانساز توسط شبکه LC  شامل L1-C15 کنترل شده است. C7 آنجاست تا از ادامه یافتن نوسانسازی مدار اطمینان یابیم و C8 کار انتقال بین نوسانساز و مرحله بعدی RF را که یک تقویت کننده است را انجام می دهد. این تقویت کننده در اطراف ترانزیستور دو ساخته شده که در کلاس C کار می کند و بوسیله L2 و C9 تنظیم شده است. آخرین مرحله RF نیز یک تقویت کننده است که در محدوده ترانزیستور سه ساخته شده است و در کلاس C کار می کند. ورودی این تقویت کننده توسط C10 و L4 تنظیم شده است. از خروجی این آخرین مرحله که توسط L3 و C12 تنظیم شده است خروجی گرفته شده که از طریق مدار تنظیم شده L5 و C11 به آنتن می رود. مدار پیش تقویت کننده بسیار ساده است و در اطراف ترانزیستور چهار ساخته شده است. حساسیت ورودی این طبقه قابل تنظیم است تا برای فرستنده این امکان را فراهم سازد که با سیگنال های متفاوت سازگار شود و وابسته به تنظیم VR1 است. این فرستنده قادر به سوارسازی مستقیم از یک میکروفون پیزوالکتریک یا یک ظبط پخش کاست است. البته امکان استفاده از یک مخلوط کننده صدا(میکسر)در ورودی برای نتایج حرفه ای بیشتر وجود دارد.

ساختار

            قبل از هر چیزی، اجازه دهید تا کمی به ارکان ساخت مدارهای الکترونیک از روی یک مدار پرینت شده بپردازیم. مدار از یک لایه نازک جداکننده پوشیده شده ، همراه با لایه ای نازک از مس رسانا به شکلی که رسانایی ضروری قطعات مختلف مدار را تامین می کند، استفاده از پرینت یک برد مدار خوب طراحی شده بسیار مطلوب است، چرا که سرعت قابل ملاحضه ساخت و کاهش امکان خطا را در پی دارد. بردهای آماده، پیش سوراخکاری شده اند و طرح کلی قطعات و هویت آنها در کنارشان هست تا ساختن آنها را آسانتر کند. برای جلوگیری از ترکیب با اکسیژن (اکسیداسیون) در هنگام انبار کردن، و اطمینان از اینکه در بهترین وضعیت به شما می رسد، مس آن در هنگام ساخت سفید کاری (قلع اندود) و با لایه ای از لاک الکل مخصوص پوشیده شده تا از ترکیب با اکسیژن هوا جلوگیری کند ضمن اینکه لحیم کاری را آسانتر خواهد کرد. لحیم کاری قطعات بر روی برد تنها روش برای ساخت مدارتان است و موفقیت یا شکست شما وابستگی زیادی به آنچه شما انجامش می دهید دارد. این کار خیلی سختی نیست و اگر شما به تعدادی از قوانین پایدار باشید نباید مشکلی داشته باشید. هویه ای که شما از آن استفاده می کنید باید سبک و روشن بوده وقدرت آن از 25وات تجاوز نکند. نوک آن نازک باشد و همیشه تمیز نگه داشته شود. برای این منظور بسیار استادانه، اسفنج به خصوصی تهیه کنید و همواره آن را مرطوب نگه دارید تا هر چند وقت یک بار بتوانید نوک داغ هویه را برای از بین بردن پسماندهایش در آن مالش دهید که از تجمع روی آن جلوگیری کنید. نوک هویه کثیف یا کهنه را سنباده کاری نکنید. اگر نوک هویه نمی تواند تمیز شود آن را جایگزین کنید. انواع متفاوتی سیم لحیم وجود دارد و شما باید یکی از با کیفیت ها را انتخاب کنید تا گدازنده(روغن لحیم) ضروری را در هسته اش داشته باشد،این برای اطمینان از داشتن محل اتصال خوب در هر شرایطی است. از گدازنده های(روغن لحیم) دیگری به جز آنچه در سیم لحیم شما وجود دارد استفاده نکنید. استفاده از روغن لحیم زیاد می تواند باعث ایجاد مشکلات زیادی می شود و این یکی از عمده ترین علت های عملکرد بد مدار است. به هر حال اگر مجبورید از روغن لحیم اضافه استفاده کنید مثل وقتی که باید خطوط مسی برد را قلع اندود کنید، پس از اتمام کارتان آن را کاملا تمیز کنید. برای لحیم کردن صحیح یک قطعه از توصیه های زیر پیروی کنید:

-پایه های قطعه را با یک تکه سنباده کوچک تمیز کنید. آنها را با فاصله مناسب از بدنه قطعه خم کنید و قطعات را در جای مناسب خود روی برد قرار دهید.

-ممکن است شما قطعاتی پیدا کنید که پایه هایشان کلفت تر از معمول باشد که از سوراخ های برد بزرگ ترند. در این صورت از یک دریل کوچک برای بزرگتر کردن سوراخ های برد استفاده کنید.

-سوراخ ها را خیلی گشاد نکنید تا بعد از آن دچار مشکل در لحیم کاری نشوید.

-هویه داغ را بردارید و نوک آن را روی پایه قطعه قرار دهید، در حالی که انتهای سیم لحیم را در نقطه ای از برد که پایه قطعه از آن بیرون آمده نگه دارید. نوک هویه باید اندکی بالاتر از برد، پایه قطعه را لمس کند.

-وقتی که لحیم شروع به ذوب شدن کرد، صبر کنید تا فضای دور سوراخ را به طور یکنواخت بپوشاند و روغن لحیم بجوشد و از زیر لحیم بیرون آید. همه کار نباید بیش از 5 ثانیه به طول انجامد. هویه را بردارید و به لحیم رخصت بدهید تا به طور طبیعی خنک شود بدون آنکه آن را فوت کنید یا قطعه را تکان دهید. اگر همه چیز به درستی انجام شود، رویه محل اتصال باید دارای درخششی فلزگون باشد و لبه های آن روی پایه قطعه و خطوط برد صاف و هموار باشد. اگر لحیم کند و گرفته، ترک دار، و یا شکل یک قطره یا حباب است، شما یک محل اتصال خشک ساخته اید و باید لحیم را بردارید(با یک پمپ {قلع کش} یا فتیله کننده لحیم) و دوباره انجامش دهید.

-مواظب باشید حرارت زیادی به خطوط روی برد ندهید چرا که آنها به آسانی از روی برد بلند خواهند شد و می شکنند.

-وقتیکه قطعات حساس را لحیم می کنید، خوب است پایه قطعه را از طرفی از برد که قطعات روی آن می نشینند، توسط یک دم باریک نگه دارید تا هر حرارتی که امکان صدمه زدن به قطعه را افزایش می دهد منحرف سازید.

-اطمینان یابید که بیش از مقدار ضروری، لحیم استفاده نکنید چرا که شما در خطر داشتن اتصال کوتاه خطوط مجاور روی برد خواهید بود، به ویژه اگر آنها خیلی به هم نزدیک باشند.

-وقتیکه کارتان تمام شد، اضافه پایه قطعات را قطع کنید و سرتاسر برد را با یک حلال مناسب تمیز کنید تا همه پسماندهای روغن لحیم که ممکن است هنوز روی برد باقی مانده باشند از بین بروند.

            این یک پروژه آر-اف است و دو برابر دقت در هنگام لحیم کاری می طلبد، به عنوان مثال، درهم برهمی هنگام ساخت می تواند به معنی ضعف یا عدم خروجی، ناپایداری و دیگر مشکلات باشد. اطمینان یابید که از قوانین ساخت مدارهای الکترونیک که در بالا طرح شد پیروی می کنید و همه چیز را قبل از رفتن به مرحله بعدی دوباره چک کنید. شماره همه قطعات در کنار آنها روی برد به تمیزی مشخص شده و شما نباید مشکلی در مکان یابی و قرار دادن آنها داشته باشید. در ابتدا پایه ها را لحیم کنید، در ادامه سیم پیچ ها را و دقت کنید آنها را کج و معوج نکنید. آر-اف-سی ها، مقاومت ها، خازنها، و سرانجام الکترولیت ها و تریمرها. اطمینان یابید که خازن های الکترولیت را به درستی در جای خود نسبت به پلاریته شان قرار دادید و خازن های تریمر هنگام لحیم کاری بر اثر اضافه حرارت صدمه ندیده باشند.

در این مرحله کار را برای یک بازرسی خوب تا اینجا متوقف کنید و اگر می بینید که همه چیز درست است ادامه دهید و ترانزیستورها را در جایشان لحیم کنید و دقت زیادی داشته باشید که آنها زیاد گرم نشوند چون حساس ترین قطعات بکار رفته در این پروژه هستند. ورودی فرکانس های صدا در بین نقاط 1 (زمین) و 2 (سیگنال)، منبع تغذیه متصل به نقاط 3 (-) و 4 (+) و آنتن به نقاط 5 (زمین) و 6 (سیگنال) وصل است. همانطور که قبلا اشاره کردیم، سیگنالی که می خواهید از طریق فرستنده ارسال شود می بایست خروجی یک پیش تقویت کننده یا مخلوط گر صدا و یا چنانچه می خواهید فقط صدایتان را ارسال کنید می توانید از یک میکروفن پیزوالکتریکی که با مدار تغذیه گشته است استفاده کنید. (کیفیت این میکروفن خیلی خوب نیست، اما اگر صرفا علاقه مند به صحبت کردن هستید کافیست.) برای آنتن می توانید از دیپل باز یا مسطح زمینی استفاده کنید. قبل از اینکه شروع به استفاده از فرستنده کنید یا هر وقت می خواهید فرکانس کارش را عوض کنید، روندی که در زیر شرح داده شده را دنبال کنید.لیست قطعات

R1 = 220K
R2 = 4,7K
R3 = R4 = 10K
R5 = 82 Ohm
R = 150Ohm 1/2W x2 *
VR1 = 22K trimmer

C1 = C2 = 4,7uF 25V electrolytic
C3 = C13 = 4,7nF ceramic
C4 = C14 = 1nF ceramic
C5 = C6 = 470pF ceramic
C7 = 11pF ceramic
C8 = 3-10pF trimmer
C9 = C12 = 7-35pF trimmer
C10 = C11 = 10-60pF trimmer
C15 = 4-20pF trimmer
C16 = 22nF ceramic *

L1 = 4 turns of silver coated wire at 5.5mm diameterچهار دور سیم نقره روکش دار با قطر 5/5 میلیمتر
L2 = 6 turns of silver coated wire at 5.5mm diameter
شش دور سیم نقره روکش دار با قطر 5/5 میلیمتر
L3 = 3 turns of silver coated wire at 5.5mm diameter
سه دور سیم نقره روکش دار با قطر 5/5 میلیمتر
L4 = printed on PCB
روی برد پرینت شده است                                                   
L5 = 5 turns of silver coated wire at 7.5mm diameter
پنج دور سیم نقره روکش دار با قطر 5/7 میلیمتر

RFC1=RFC2=RFC3= VK200 RFC tsok

TR1 = TR2 = 2N2219 NPN
TR3 = 2N3553 NPN
TR4 = BC547/BC548 NPN
D1 = 1N4148 diode *
MIC = crystalic microphone

یادآوری : قطعاتی که با * علامت گذاری شده اند برای تنظیم فرستنده در شرایطی است که شما اتصال موج ساکن ندارید.

تنظیمات

            اگر انتظار دارید فرستنده قادر به تحویل بیشترین خروجی در هر زمانی باشد، شما باید همه طبقه های آر-اف را با هم، هم تراز کنید تا اطمینان یابید که بیشترین انرژی بین آنها منتقل می شود. برای این کار دو راه وجود دارد، یکی مشروط بر اینکه شما SWR متر داشته باشید در غیر اینصورت هم راهی برای دنبال کردن وجود دارد.(توضیح اینکه SWR متر دستگاهی است برای اندازه گیری مقدار انرژی رادیویی که به آنتن داده شده و به فرستنده منعکس می گردد.) اگر SWR متر دارید فرستنده را روشن کنید، در حالی که به خروجی فرستنده به طور سری با آنتن متصل است، C15 را  برای قرار دادن نوسانساز در فرکانسی که برای تشعشع انتخاب کرده اید بچرخانید. سپس تنظیم خازنهای متغیر C8 , C9 , C10 , C12 و C11 را آغاز کنید تا زمانی که بیشترین قدرت را در خروجی SWR متر به دست آورید. برای آنهایی که دستگاه SWR متر ندارند نیز روشی وجود دارد که نتایج رضایت بخشی در پی دارد. شما فقط باید مدار کوچک شکل 2 را بسازید که به خروجی فرستنده متصل شده و خروجی اش (بعد از C16 ) را در حالی به مولتی متر متصل کنید که روی رنج مناسبی از ولتاژ قرار دارد. C15 را برای فرکانس مورد نظر بچرخانید و برای رسیدن به بیشترین قدرت در مولتی متر، دیگر خازنهای متغیر را به شکلی که در بالا توضیح داده شد تنظیم کنید. اشکال این روش این است که شما فرستنده را با یک آنتن واقعی که به خروجی اش متصل است تراز نمی کنید و هم تراز کردن تنظیمات C11 و C12 برای یک تطبیق آنتن تمام عیار ضروری باشد. فراموش نکنید هر گاه آنتن یا فرکانس کار را تغییر دهید باید فرستنده تان را تنظیم کنید.

هشدار : در خروجی هر فرستنده ای جدا از تغییرات فرکانس اصلی، هارمونیک هایی موجود است که معمولا برد خیلی کوتاهی دارند. برای اینکه مطمئن شوید روی یکی از آنها تنظیم نشده اید، در هنگام تنظیم تا جاییکه ممکن است از گیرنده فاصله بگیرید، یا از یک اسپکتروم آنالایزر (طیف سنج) برای دیدن طیف خروجی استفاده کنید تا مطمئن شوید فرستنده را در فرکانس صحیح تنظیم می کنید.

(توجه : اسپکتروم آنالایزر دستگاهی است که سیکنال های مختلف را بر مبنای فرکانس روی صفحه نمایش می دهد و قیمت آن حتی به پنجاه ملیون تومان هم می رسد )

هشدار

            بسته های لوازم آماده مونتاژ، صرفا آموزشی هستند. اگر آنها به عنوان بخشی از دستگاه بزرگتری استفاده شدند و صدمه ای به آن وارد شده است، شرکت ما هر گونه مسولیتی را از خود سلب می کند. هنگامی که با علاقه زیاد از قطعات برقی، منبع تغذیه دستی و تجهیزات استفاده می کنید، از معیارهای ایمنی که توسط مشخصات و آیین نامه های بین المللی توضیح داده شده اند پیروی کنید.

اخطار

            همه کیت های آر-اف جهت استفاده های آزمایشی و آزمایشگاهی فروخته شده اند. مالکیت و استفاده از آنها محدود به قوانینی است که در بین ایالات مختلف متفاوت است. درباره آنچه می توانید یا نمی توانید در ناحیه خود انجامش دهید اطلاعات به دست آورید و در محدوده های قانونی بمانید. اطمینان یابید که با آزمایشات خود مایه آزار و اذیت دیگران نمی شوید. بسته لوازم آماده مونتاژ به هیچ وجه مسولیت سوء استفاده از این محصولات را نمی پذیرد.

اگر فرستنده کار نمی کند

-کارتان را برای امکان وجود محل های اتصال خشک، اتصالی بین خطوط نزدیک به هم یا پسماندهای روغن لحیم که معمولا ایجاد مشکل می کنند، بررسی کنید. اتصالات خارجی را که به مدار می روند و از آن می آیند را برای دیدن اشتباه های احتمالی دوباره بررسی کنید.

-ببینید قطعاتی مفقود یا در جای اشتباه قرار داده نشده باشند.

-اطمینان یابید قطعات دو قطبی (دیودها) لحیم شده در جهت صحیح باشند.

-مطمئن شوید منبع تغذیه ولتاژ مناسب دارد و به طور صحیح به مدار متصل شده باشد.

-پروژه را برای قطعات معیوب و صدمه دیده بررسی کنید.

اگر همه چیز را بازرسی کردید و پروژه شما همچنان با شکست مواجه است، لطفا با خرده فروشی تماس بگیرید و خدمات مربوط به کیت آن را برای شما تعمیر خواهد کرد.

طرح الکترونیکی مدار


سخن مترجم


            علاقه مندان و دوست داران الکترونیک که مایل به ساخت این فرستنده هستید،با توجه به نوع میکروفن توصیه شده از سوی طراح مدار،که کیفیتی نامطلوب و جهت دریافت صدای محدود دارد،بخش کوچک دیگری به این مدار اضافه کردم که شامل پیش تقویت کننده ویژه میکروفن خازنی، جک ورودی سیگنال صدا، کلیدی برای انتخاب ورودی صدا و همچنین LED هایی برای نمایش حالت ورودی است.

به دلیل عدم دسترسی به سیم نقره، از سیم لاکی (مس) برای ساخت سیم پیچ ها استفاده کردم. ولی باید گفت که مقاومت نقره از مس در شرایط یکسان کمتر است و باعث افزایش ضریب کیفیت سلف های مدار می شود. از طرفی در طبقه نهایی مدار باعث افزایش جریان عبوری از سلف شده و آنتن را بهتر شارژ خواهد کرد. سپس برد مدار را دوباره طراحی کرده و ساختم که آن را در زیر می بینید. در این برد جمپر به کار نرفته و ساخت آن بسیار ساده می باشد و همچنین صد در صد عملی است. وجود جک ورودی سیگنال صدای خارجی این برد را بسیار کارا ساخته است. من سیگنال لازم برای جک ورودی را از کارت صدای کامپیوتر تامین کردم. پس از تنظیم فرستنده صدای بسیار مطلوب و با کیفیت از رادیو پخش می شد. باید تاکید کنم که این قوی ترین فرستنده ایست که تا به حال ساخته ام، به طوری که وقتی آن را روشن کردم، هارمونیک های آن باعث اشباع کل باند اف ام تا شعاع 50 متر شد و از آن به بعد میشد به دنبال موج اصلی روی باند جست و جو کرد . در صورت تنظیم صحیح، مدار پایداری فرکانسی بسیار خوبی خواهد داشت. سعی کنید روی ترانزیستور های یک و دو و به خصوص ترانزیستور سه گرما بر نصب کنید تا از سوختن آنها بر اثر حرارت جلوگیری کنید. در ضمن با این کار فرستنده پایداری فرکانسی بیشتری خواهد داشت، زیرا دامنه تغییر دمای ترانزیستورها را محدود می کنید. پس از مونتاژ، برد را با تینر و یک مسواک به خوبی بشویید. برای تغذیه فرستنده حتما از باتری استفاده کنید. دقت کنید باتری که شما از آن برای تغذیه استفاده می کنید باید توانایی جریان دهی یا آمپر بر ساعت کافی داشته باشد تا در طول آزمایش ولتاژش افت نکند، باتری سرب اسید چهار آمپر ساعت توصیه می شود.اگر به هر دلیلی نمی توانید یا نمی خواهید مدار را از روی یک عکس چاپ شده بسازید، که البته عدم کیفیت کافی برد نهایی قابل تایید است، می توانید از طریق Email با من تماس بگیرید تا فایل مدار مربوطه را برای شما ارسال کنم.این مدار اصلاح شده را در نرم افزار Protel2.7.1 طراحی کرده ام و سایز آن 100در50میلیمتر است.در صورتی که نتوانستید فایل دریافتی را به برد الکترونیک PCB تبدیل کنید برای دریافت بردالکترونیک ساخته شده مکاتبه کنید. اگر مایل به ساخت این پروژه نیستید و پروژه دیگری را که هنوز در مرحله شماتیک است در نظر دارید، نیز می توانید جهت طراحی برد پروژه نامه بدهید. نیز می توانید از شماره 09128011244استفاده کنید.

با امید موفقیت شما در این پروژه

سهند سیسیان

C1 (4uf7)           C2 (4uf7)           C3 (4NF7)          

C4 (1NF)            C5 (470PF)          C6 (470PF)          

C7 (11PF)           C8 (3-10PF)         C9 (7-35PF)        

C10 (10-60PF)       C11 (10-60PF)       C12 (7-35PF)       

C13 (4NF7)          C14 (1NF)           C15 (4-20PF)       

C17 (1uf)           C18 (4uf7)          C19 (4uf7)         

C20 (100NF)         H1 (13*13*10MM)     JACK1 (STERIO)     

L1 (4turns at 5.5m  L2 (6turns at 5.5m  L3 (3turns at 5.5m 

L4 (LENGTH:40MM)    L5 (5turns at 7.5m  LED1 (RED)         

LED2 (RED)          MIC (CAPACITIC)     R1 (220K)          

R2 (4K7)            R3 (10K)            R4 (10K)           

R5 (82R)            R6 (1M8)            R7 (1K5)           

R8 (560K)           R9 (820R)           R10 (4K7)          

R11 (4K7)           R12 (1K)            R13 (1K)           

R14 (2K2)           R15 (680R)          RFC1 (VK200RFC tso 

RFC2 (VK200RFC tso  RFC3 (VK200RFC tso  SW1 (2*2RANG)      

TR1 (2N2219)        TR2 (2N2219)        TR3 (2N3553)       

TR4 (BC547\BC548)   TR5 (BC547\BC548)   VR1 (50K)          


دو تصویر بالا که مربوط به PCB و جایگذاری قطعات است در سایز حقیقی می باشند .

استفاده از مطالب بالا با ذکر منبع مشکلی ایجاد نمی کند.

دانلود و ترجمه و تایپ و اصلاح برد : سهند سیسیان

Thomas alva eddison نام کامل آقای ادیسون است و صرفا به خاطر ارادت و علاقه به این دانشمند بزرگ انتخاب گردیده است، چرا که ایشان همواره برای من اسوه و سمبل مقاومت در برابر سختی های راه علم بوده است.

 

 

توضیحات بیشتر نویسنده ی وبلاگ ALL SARA :

  1. سعی کنید در مدارات RF از لحیم کمتر ی استفاده کنید و به هیچ وجه از روغن لحیم استفاده نکنید.
  2. محاسبه ی آنتن با سایز مناسب در برد مدار تاثیر زیادی دارد .
  3. قبل از اقدام به ساخت مدار چند بار مطالب بالا را مطالعه کنید .
  4. برای ثابت بودن فرکانس خروجی فرستنده از یک جعبه کاملا فلزی استفاده کنید و آن را به زمین مدار متصل کنید در این صورت آنتن نباید هیچ گونه اتصالی با جعبه داشته باشد .
  5.  

توجه : ***هر گونه استفاده این مدار در صورتی که مقایر با قوانین کشور ها باشد به عهده ی خود فرد است و این وبلاگ هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد ***ارسال توسط مهدی جعفرزاده
 
تاريخ : یکشنبه یکم اسفند ۱۳۸۹


توضیح خاصی نداره اگر مشکلی پیش آمد اعلام کنیدارسال توسط مهدی جعفرزاده
 
تاريخ : شنبه سی ام بهمن ۱۳۸۹
رگولاتور ولتاژ

    رگولاتورها المانهای الکترونیکی هستند که جهت تامین یک ولتاژ مستقل از بار و ولتاژ ورودی به کار می روند که علارقم تغیرات ولتاژ ورودی و تغیرات در بار( جریان خروجی)  همواره دارای ولتاژ ثابتی می باشند البته با در نظر گرفتن محدوده تغییرات تعریف شده توسط کمپانی سازنده از این رو المانهای بسیار مفیدی در مدارهای الکترونیکی جهت تغذیه IC ها و دیگر مدارهای مجتمع می باشند.رگولاتورها بسته به ولتاژ و جریان مورد نیاز دارای تنوع زیادی می باشند .

 رگولاتورهای خطی (Linear)

    ازجمله ساده ترین انواع رگولاتورها هستند که به صورت گسترده مورد استفاده قرار می گیرند  به طور مثال LM7805(5Volt),LM7812(12Volt),LM7905(-5Volt),LM7912(-12Volt),LF33(3.3Volt) ,LM317(ADJ)نمونه های متداول Linear در بازار هستند.از مشکلات این نوع بازدهی کم آنها و در نتیجه دفع انرژی به صورت گرما می باشد  در جریان های بالا بایستی حتما از Heat sink استفاده گردد.اما در جریانهای پایین بسیار مناسب می باشند.از جمله مزایای آنها قیمت مناسب  (حدود 200 تومان) و نویز پایین آنهاست.

در شکلهای زیر نمونه ای از این رگولاتورها را می بینید.

 رگولاتورهای سویچینگ

   با ظهور منابع سویچینگ تحولی در منابع تغذیه بوجود آمد و بازدهی این مدارها  چندین برابر شد.در اینجا فصد بحث در مورد منابع تغذیه سویچینگ و طراحی آنها را ندارم .از انواع رگولاتورهای سویچینگ سری (3Amp)LM2576  وLM2575(1Amp)می باشند. این IC در دو نمونه HV و معمولی در دسترس می باشد که در نوع HV ماکسیمم ورودی تا 60 ولت و در نوع معمولی تا 40 ولت می باشد.

این IC در ولتاژهای 15و12و5و3و3/3 و همینطور ADJ (قابل تنظیم 1.5تا 55) و با قیمتی در حدود 1000 تومان در دسترس می باشد .در شکل شماتیک مدار نمونه  آن را می بینید.

 

   برای LM2576 جریان 3 آمپر تضمین شده می باشد از جمله مزایای این رگولاتورها جریان خروجی بالا  بازدهی بالا تا 88% ولتاژ ورودی بالا – تا 40 ولت و در ورژن HV تا 80 ولت میباشد .

 کاربردها:

- رگولاتور سویچینگ کاهنده (Step Down یا Buck)  با بازده بالا و مدار بسیار ساده با 4 المان خارجی.

- تبدیل ولتاژ مثبت به منفی(Buck-Boost)

-استفاده به عنوان کاهنده ولتاژ پربازده قبل از رگولاتورهای خطی.

-بیشترین کاربرد این مدار در رگولاتور 5 ولی ساده با بازدهی بالا و جریان مناسب می باشد.

 

 منبع تغذیه بسیار عالی با LM2576HV ADJ

 این منبع بسیار کار آمد و مقرون به صرفه می باشد.ارسال توسط مهدی جعفرزاده
 
تاريخ : شنبه سی ام بهمن ۱۳۸۹

فرستنده FM چهار وات

مقدمه:

این پروژه یک فرستنده FM کوچک ولی قدرتمند است که دارای سه طبقه RF به همراه یک پیش تقویت کننده صوتی برای سوارسازی (مدولاسیون) بهتر است. توان خروجی این فرستنده 4Watt است و با ولتاژ VDC 18-12 کار می کند که آن را به سادگی قابل حمل می سازد و یک پروژه ایده آل برای علاقه مندان ورود به دنیای جذاب فرستنده FM است که یک مدار خوب و ساده برای آزمایش می خواهند.


مشخصات فنی

Modulation type: ........ FM

Frequency range: .... 88-108 MHz

Working voltage: ..... 12-18 VDC

Maximum current: ....... 450 mA

Output power: ............ 4 W

Parts List

R1 = 220K

R2 = 4,7K

R3 = R4 = 10K

R5 = 82 Ohm

VR1 = 22K trimmer

C1 = C2 = 4,7uF 25V electrolytic

C3 = C13 = 4,7nF ceramic

C4 = C14 = 1nF ceramic

C5 = C6 = 470pF ceramic

C7 = 11pF ceramic

C8 = 3-10pF trimmer

C9 = C12 = 7-35pF trimmer

C10 = C11 = 10-60pF trimmer

C15 = 4-20pF trimmer

L1 = 4 turns of silver coated wire at 5,5mm diameter

L2 = 6 turns of silver coated wire at 5,5mm diameter

L3 = 3 turns of silver coated wire at 5,5mm diameter

L4 = printed on PCB

L5 = 5 turns of silver coated wire at 7,5mm diameter

RFC1=RFC2=RFC3= VK200 RFC tsok

TR1 = TR2 = 2N2219 NPN

TR3 = 2N3553 NPN

TR4 = BC547/BC548 NPN

MIC = crystalic microphone

طرز کار مدار

همان طوری که گفته شد این یک فرستنده سیگنال FM است ، به این معنا که دامنه سیگنال حامل(carrier) ثابت می ماند و فرکانس آن متناسب با تغیرات دامنه سیگنال صوتی تغییر می کند. زمانی که دامنه سیگنال ورودی افزایش می یابد (در نیم سیکل مثبت) فرکانس سیگنال حامل نیز افزایش می یابد و از سوی دیگر زمانی که دامنه سیگنال ورودی کاهش می یابد (در نیم سیکل منفی) فرکانس سیگنال حامل نیز کاهش می یابد. فرکانس خروجی بین 88MHZ تا 108MHZ قابل تنظیم است که باند FM ای است که برای فرستنده های رادیویی استفاده می شود.مداری که معرفی شد دارای چهار طبقه است.سه طبقه RFویک طبقه پیش تقویت کننده برای سوارسازی.اولین طبقه RFیک نوسان ساز (Oscillator) است که اطراف TR1 ساخته شده.فرکانس نوسان ساز توسط شبکه LC متشکل ازL1 وC15 کنترل می شود.خازن C7 برای اطمینان از نوسان سازی پیوسته وC8 برای تعدیل(Coupling) بین نوسان ساز و طبقه RF بعد که یک تقویت کننده است می باشد.این طبقه اطراف TR2ساخته شده است ودر کلاسCعمل می کندوبوسیله L2وC9تنظیم می شود. آخرین طبقه RF نیز تقویت کننده ساخته شده اطراف TR3است که در کلاس C بر ورودی تنظیم شده توسط C10و L4عمل می کند. از خروجی این طبقه آخر که توسط L3وC12 تنظیم می شود سیگنال خروجی گرفته می شود که از طریق مدار قایل تنظیم L5وC11 ارسال می شود.مدار پیش تقویت کننده بسیار ساده است و اطراف TR4 ساخته شده است.حساسیت ورودی طبقه به منظور ایجاد امکان استفاده از فرستنده در سیگنال های ورودی مختلف بسته به ولتاژR1 قابل تنظیم است.در این فرستنده می توان از میکروفون پیزوالکتریک،دستگاه ضبط کاست کوچک و... استفاده کرد همچنین امکان استفاده از میکسر صوتی در ورودی برای نتایج قوی تر نیز وجود دارد.

ساخت مدار

پیش ازهرکاردیگراجازه دهید در مورد ساخت مدارالکترونیکی روی PCB) Printed Circuit Board) صحبت کنیم.برد از یک ماده عایق که توسط یک لایه نازک از رسانا(مس) پوشانده شده تشکیل شده است که این رسانا به شکلی که برای ایجاد اتصال بین عناصر مداری مختلف لازم است در می آید.طرح PCB مناسب به منظور افزایش قابل توجه سرعت ساخت و کاهش احتمال ایجاد خطا مطلوب است.لحیم عناصر مدار به برد تنها راه ساخت مدار شماست که موفقیت یا ناکامی وابستگی زیادی با آن دارد و کار خیلی دشواری نیست و اگر با کمی دقت و حوصله انجام شود با مشکلی روبه رو نخواهید شد.هویه ای که استفاده می کنید باید سبک باشد و توان آن از 25Watt بیشتر نباشد.نوک آن نیز باید تمیز باشد و دائما تمیز شود.برای این کار اسفنج های مخصوصی وجود داردکه نم می مانند و شما می توانید هر از چند گاهی بوسیله مالش نوک داغ هویه تمام ضایعات باقی مانده را پاک کنید. هرگز نوک کثیف یا کهنه هویه را توسط کاغذ سنباده یا سوهان تمیز نکنید و اگر نوک آن تمیز نشد آن را عوض کنید. سیم لحیم های متفاوتی وجود دارد و شما باید آنی را انتخاب کنید که دارای روان سازی(Flux) کافی برای اطمینان از ا تصال کامل باشد.هرگز از سیم لحیمی که قبلا در لحیم کاری مصرف شده استفاده نکنید. استفاده بیش از حد از سیم لحیم می تواند باعت مشکلات فراوانی شود و یکی از دلایل اصلی خرابی مدار است.

طرح فيبر مدار چاپي :

برای لحیم صحیح عناصر باید به صورت زیر عمل کنید:

  پایه های عناصر را بوسیله یک کاغذ سمباده کوچک تمیز کنید و آنها را با فاصله مناسب از بدنه عناصر خم کرده و عناصر را در جای خود روی برد قرار دهید.

  گاهی ممکن است با عناصری با قطر پایه های بزرگتر ازمعمول روبه رو شوید که برای ورود به حفره های PCB خیلی ضخیم هستند.در این موارد از یک مینی دریل برای کمی بزرگتر کردن حفره ها استفاده می شود.

  مراقب باید که حفره ها بیش از حد بزرگ نشوند تا بعدا برای لحیم کردن با مشکل مواجه شوید.

  سپس هویه را برداشته و نوک آن تا را زمانی که انتهای سیم لحیم را در محلی که پایه عنصر از برد خارج شده قرار دهید روی پایه عنصر بگذارید.نوک هویه باید پایه عنصر را کمی بالاترPCB لمس کند.هنگامی که لحیم شروع به ذوب و جاری شدن می کند صبرمی کنیم تا نواحی اطراف حفره به صورت یکنواخت پوشانده شود .

  عملیات صحیح نباید بیشتر از 5 ثانیه باشد. سپس بدون دمیدن هوا یا حرکت دادن قطعه اجازه دهید که لحیم یه طور طبیعی خنک شود.اگر همه کارها به خوبی انجام شود سطح اتصال بایدمتالیک براق باشد و لبه های آنها به صورت یکنواخت برروی پایه عناصر و مسیر های برد پخش شده باشند.اگر لحیم تیره،ترک خورده یا پراکنده شده است،اتصال شما خشک و خراب است و باید توسط پمپ یا افروزه لحیم آن را کنده و دوباره لحیم کنید.

  مراقب باشید که مسیر های برد بیش از حد گرم نشوند چون به راحتی از برد جدا می شوند.

  برای جلوگیری از خسارت دیدن عنصر بر اثر انتقال حرارت بهتر است در هنگام لحیم کاری تمرین کنید که توسط انبرهای دم باریک عنصر را با فاصله از برد نگه دارید.

  برای جلوگیری از خطر اتصال کوتاه شدن عناصر مجاور،به خصوص عناصری که بسیار به هم نزدیک اند مطمئن شوید که بیش از اندازه از لحیم استفاده نکرده اید.

 پس از پایان کار قسمت های اضافی پایه عناصررا قطع کنید و برد را توسط حلال مناسب کاملا ازضایعات باقی مانده تمیز کنید.

این پروژه یک مدار RF است، به همین دلیل در هنگام لحیم عناصر باید بیشتر دقت کرد چون بی دقتی در هنگام ساخت می تواند باعث کاهش یا نداشتن خروجی،کاهش پایداری(Stability) و مشکلات دیگر شود. پس از انجام هر مرحله قبل از رفتن به مرحله بعد همه چیز را چک کنید و از انجام صحیح مراحل اطمینان حاصل کنید.محل تمام عناصر را به صورت واضح روی برد مشخص کنید تا در زمان قرار دادن عناصر با مشکل روبه رو نشوید.پس از اطمینان از درست قرار گرفتن پین ها(شناسه محل عناصر) ابتدا شبکه های RFC، مقاومت ها ، خازن ها و در آخر عناصر الکترولیتی(پولاریته) و متغیر(Trimmer) را لحیم کنید.اطمینان حاصل کنید که عناصر الکترولیتی با پولاریته مناسب در جای خود قرار گرفته باشند و مراقب باشید که عناصر متغییر بیش از حد گرم نشوند.در همین مرحله برای بازدید انجام صحیح کار دست نگه دارید ودرصورت درست بودن همه چیز ترانزیستورها را در محل خود لحیم کنید و مراقب باشید که بیش از حد گرم نشوند چون آنها حساس ترین عناصر به کار رفته در این پروژه هستند.

ورودی سیگنال صوتی به نقاط 1(زمین) و2(سیگنال) ، منبع تغزیه به نقاط 3(-) و 4(+) وآنتن به نقاط 5(زمین) و 6(سیگنال) متصل هستند.

همان گونه که قبلا گفته شد سیگنالی که برای سوارسازی فرستنده استفاده می کنید باید از خروجی پیش تقویت کننده یا میکسرگرفته شود و یا در صورتی که بخواهید سوار سازی را مستقیما توسط صدا انجام دهید می توانید از میکروفون های پیزوالکتریک به صورت کیت به صورتی که شماتیک آن در زیرآمده استفاده کنید(کیفیت این میکروفون ها خیلی خوب نیست اما اگر می خواهید فقط برای صحبت از آن ها استفاده کنید کاملا مناسب هستند).

تنظیمات مدار

اگر از فرستنده خود انتظاردارید که همیشه حداکثرخروجی را تحویل دهد باید تمام طبقات RF را به گونه ای تنظیم کنید که بهترین انتقال انرژی بین آنها برقرار باشد.برای این کار بسته یه اینکه SWR meter داشته باشید یا نه دو راه وجود دارد.اگر SWR meterداشته باشید فرستنده را روشن کنید و SWR meter را در خروجی به صورت سری با آنتن قرار دهید، و C15 را برای تنظیم نوسان ساز در فرکانسی که می خواهید مداردرآن کار کند بچرخانید سپس شروع به تنظیم C8,9,10,12 وC11 کنید تا حداکثر توان خروجی را در SWR meter دریافت کنید.اگر SWR meter ندارید روش دیگری وجود دارد که نتیجه قابل قبولی می دهد.شما فقط باید مدار کوچک شکل زیر را بسازید که در خروجی فرستنده نصب می شود وخروجی آن(16C) به مولتی متر که در وضعیت ولت متر تنظیم شده متصل می شود.C15 را بچرخانید تا مدار در فرکانس مورد نظر قرار گیرد سپس خازن های متغیر را همان گونه که در بالا گفته شد تنظیم کنید تا حداکثر توان خروجی در مولتی متر مشاهده شود. اگر فرستنده درست تنظیم شده باشد شما باید 20v تا30v را در خروجی دریافت کنید.مدار را آنقدر تنظیم کنید تا بیشترین مقدار خوانده شود. مشکل این روش آن است که فرستنده توسط اتصال به خروجی آنتن واقعی تنظیم نمی شود و ممکن است لازم باشد برای تطبیق کامل با آنتن تنظیمات توسط C11و C12 تراز شود.

فراموش نکنید که هرگاه محیط یا فرکانس کار خود را تغیر دادید فرستنده را مجددا تنظیم کنید.

هشدار: در تمام فرستنده های موجود غیراز فرکانس خروجی اصلی سایر هارمونیک ها معمولا برد کمی دارند.به منظور اطمینان از تنظیم نشدن فرستنده در یکی از این فرکانس ها مدار را تاجایی که ممکن است دورتر از گیرنده تنظیم کنید یا برای دیدن طیف خروجی و اطمینان از اینکه فرستنده در فرکانس صحیح تنظیم شده ااز طیف سنج(spectrum analyzer) استفاده کنید.“طیف سنج یکی از اصلی ترین دستگاه های اندازه گیری رشته مخابرات است که در مقاله ای جداگانه به آن خواهیم پرداخت.”

توجه: به خاطر سادگی مدارگول نخورید.این فرستنده با 4Watt توان یک اسباب بازی نیست ! چون این فرستنده در باند FM 88-108MHZ کار می کند برای پخش رادیویی به مجوز نیازدارد. با نصب یک آنتن خوب و مناسب این baby می تواند بردی بیشتر از 50km داشته باشد.البته مطمئنا در نواحی کوهستانی یا شهر های پر از ساختمان این برد کاهش می یابد.

منبع اصلی: یک مجله رادیوآماتور ایتالیایی به نام “MegaHertz “

منبع انگلیسی : www.electronics-lab.comارسال توسط مهدی جعفرزاده
 
تاريخ : شنبه سی ام بهمن ۱۳۸۹
این رادیو فقط با یک فیلتر صدا را آشکار سازی می کنه وسپس با اپ امپ تقویت می کنه

 

 

c1   خازن واریابل 5 تا 30 پیکو

c2    0.1میکرو فاراد عدسی

r1   مقاومت 10 مگ

d1   دیود 1n34

u1   اپ امپ 741

L1   یک سیم پیچ ساده

از فرمول L*C مساوی با عکس مربع w برای یافتن مقدار سیم پیچ و خازن استفاده کنیدارسال توسط مهدی جعفرزاده
 
تاريخ : جمعه بیست و نهم بهمن ۱۳۸۹
لیست قطعات :
R1 : 6 Ohm
R2 : 220 Ohm
R3 : nothing
R4 : 10 KOhm pontesiometer
C1 : 2200 uF / 25V
C2 : 470 uF / 16V
C3 : 470 nF / 63V
C4 : 100 nF
C5 : nothing
C6 : nothing
IC1 : TDA 2003

سپس نقشه زیر رو به صورتی که در جلسات قبل آموزش دادیم بر فیبر مسی سوار کنید.

برای این کار یه فیبر مسی ۶.۵ در ۴.۵ سانتیمتر کافیه.

پس از آماده کردن فیبر مسی قطعات را از طرف بدون مس فیبر وارد کنید. هویه را پس از داغ شدن در کنار پایه قطعات نگاه داشته و به آرامی سیم لحیم روغن دار را بر پایه قطعات آب کنید تا در جای خود محکم شوند. سپس زوائد پایه ها را به وسیله یک سیم چین کوتاه کنید.

مدار شما آماده است:

از آمپلی فایر خود لذت ببریدارسال توسط مهدی جعفرزاده
 
تاريخ : جمعه بیست و نهم بهمن ۱۳۸۹

حتما تا به حال دیدید که در ضبط ها و دستگاه های امپلی فایر با تغییر صدا خروجی متناسب با ان رقص نوری نیز به نمایش در می اید و یا به عبارت بهتر یه دسته led متناسب با صدا روشن و خاموش می شود که به آن دستگاه اصطلاحا ویومتر vumeter می گویند.


برای ساخت اینمدار نیاز به قطعات زیادی نیست برای تنظیم میزان روشن و خاموش شدن led ها یا به عبارت بهتر حساس شدن دستگاه نسبت به صدا وروردی در مدار یک پتانسیومتر تعبیه شده است که با تغییر مقدار آن حساسیت پیدا می کند و صدای ورودی به پایه های 4 و 5 داده می شود

البته صدای ورودی هم نباید زیاد باشد و معمولا صدا ورودی به دستگاه صدای خروجی از اولین طبق امپلی فایر و یا به عبارتی بعد از طبقه پری امپلی فایر می گذارند.

تغذیه دستگاه بین 12 تا 20 ولت می باشد . و led های متصل به آن به پایه های به ترتیب 1و18و17و16و15و14و13و12و11و10 می باشد که معمولابه پایه های1و18و17و16 led زرد وصل می کنند که نشانگر صدای کم هست و به پایه های 13و14و15 led سبز رنگ هم نشانگر صدای معمولی هست و به پایه های 12و11و10 led قرمز رنگ وصل می کنند که نشانگر اوج صدا می باشد البته انتخاب رنگ چراغ ها بسته به سلیقه خود شما هست و لی در مجموع طبق توضیحات بالا رنگ ها را انتخاب می کنند.

لیست قطعات:

Ic:lm3915

R1:1.2 k

R2: 10 kارسال توسط مهدی جعفرزاده
 
تاريخ : جمعه بیست و نهم بهمن ۱۳۸۹

C1110uF 16V Electrolytic Capacitor
R1, R22100K 1/4 Watt Resistor
R3
C1110uF 16V Electrolytic Capacitor
R1, R22100K 1/4 Watt Resistor
R3110 Meg 1/4 Watt Resistor
U114011 CMOS NAND Gate IC
MISC1Board, Wire, Socket For U1
110 Meg 1/4 Watt Resistor
U114011 CMOS NAND Gate IC
MISC1Board, Wire, Socket For U1

در این مدار پوست شما مثل یک مقاومت عمل کرده و مقدار کمی جریان از خود عبور می دهد

هنگام لمس خروجی یک پالس یک ثانیه ای بالا می فرستد که برای درایو یک ترانزیستور یا یک رله می توان استفاده کرد

خازن شماره یک طول پالس را کنترل می کندارسال توسط مهدی جعفرزاده
 
تاريخ : جمعه بیست و نهم بهمن ۱۳۸۹

در این مدار با استفاده از سه نوع فیل تر بالا گذر و پایین گذر و میان گذر استفاده شده که خروجی هر کدوم از این فیل تر ها لامپ مخصوص خود را به نسبت شدت صدای دریافتی تحریک میکند

در خروجی مدار فوق از موس فیت استفاده شده و لامپ های 12 ولتی را روشن و خاموش میکند . مدار در دو نوع موس فیت ارایه شده که در نوع p چانل موس فیت خط برق مثبت فرمان میگیره و نوع n چانل موس فیت برق خط منفی یا همون اتصال بدنه را کنترل میکند در این مورد دقت لازم را مبذول دارید شماره و قطعات در متن کامل است :

وشماتیک نوع دوم :

و مدار چاپی در اندازه اصلی :

و این هم ساخته شده نمونه و جا گذاری قطعات :ارسال توسط مهدی جعفرزاده
 
تاريخ : جمعه بیست و نهم بهمن ۱۳۸۹
این مدار یه شوکر ولتاژ بالا می باشد که قادر به تولید یه شوک با ولتاز 75000 ولت و توان 25000 وات می باشد ( خداییش مدار جالبیه با این همه ولتاژ بالا شوک ان باید چند ثانیه بدن را بی حس کنه). البته یکی از کاربرد های این دستگاه برای دفاع می باشد.

البته از نوع قانونی آن البته قبل از ساخت به توضیحات به دقت توجه فرمائید.من شخصا این دستگاه را نساختم ولی طبق نقشه ها و توضیحات ،مدار عملی می باشد. البته ولتاژ این مدار ممکن است فرد مذکور را نیز به گیجی بیندازد.خوب در مورد نحوه عملکرد مدار بدین صورت می باشد که ولتاژ بالا وقتی که روی سطح پوست القا داده می شودجریان عبوری سلسله اعصاب و غلاف‌هاى چربى تحریک می کند و وقتی به یک ماهیچه برسد آن را تحت تاثیر خود قرار می دهد و یه فلجی موقتی را در بعضی از افراد ایجاد می کند.البته تذکر داده می شود که این تشنج را در یک فرد در مدت 15 دقیقه بیش از 2 بار تکرار نکنید و عوارض آن بر عهده سازنده و استفاده کننده مدار می باشد و این سایت در قبال عوارض این مدار هیچ گونه مسئولیتی ندارد.


هزینه ساخت این مدار به هزار تومن نمیرسه و ساختش برای یه تازه کار بیش از دو سه ساعت طول نمیکشه.همه قطعات هم ساده هستن پس میرزه به اینکه یدونه ازش بسازی.
ولتاژ خروجی این مدار با این شکلش 2000 ولت Dc هستش.در مورد احتمال مرگ حق با شماست.روی مناطق حساسی مث قلب و گردن هر ولتاژ بالایی می تونه باعث مرگ شه.
ولی اصلا بذار دلیل برق گرفتگی رو بشکافیم:
چرا یه آدم رو برق می کشه؟چون از قسمت های حساس بدن اون مث قلب ریه مغز و بصل نخاع و ... یه جریان زیاد عبور می کنه.و باعث از کار افتادنشون میشه.مثلا اگه آدم یه دستش به سیم فاز باشه و دست دیگش به سیم نول مطمعنا چون جریان برق کوتاه ترین راه رو برای عبور انتخاب میکنه از راه ریه و قلب طرف عبور میکنه انا رو از کار میندازه.حالا اگه بیایم همون سیم فاز رو به انگشت اشاره فرد وصل کنیم و سیم نول رو به انگشت شست آیا بازم باعث مرگ میشه؟مسلما نه.البته توی همه این موارد این نکته رو باید به یاد داشته باشیم که این حالتها به شرطی درست هستن که بدن آدم به زمین ارتباطی نداشته باشه.چون اونوقت دیگه جهت جریان از سیم فاز به طرف پای شخص (که رو زمینه) خواهد بود.
توی شوکر ما میایم دو تا الکترود رو به فاصله مثلا دو سانت از هم قرار میدیم و یه ولتاژ خیلی بالا بینشون اعمال می کنیم.این مدارا اصولا جریان خیلی کمی می تونن تولید کنن.به جز اون چون فاصله دوتا الکترود کمه پس دیگه احتمال عبور جریان از اعضای حیاتی خیلی کمتر میشه.

لیست قطعات مدار:
R1 = 3K3, 5%
R2 = 1M, 5%
C1 = .1µF, monocapacitor
C2-C9 = 0.01µF 400 volt polyester capacitors
D1-D8 = 1N4007, 1-kVolt diodes
NE1 = Type NE-2 neon bulb
Q1 = MJE521 NPN power transistor
Q2 = MJE371 PNP power transistor
T1 = 1200 to 8 ohm audio power transformer

در ضمن ولتاژ خروجی این مدار کاملا قابل تنظیمه به طوری که ولتاژ خروجی از چوک 300 ولته که با عبور از اون خازن ها و دیودها به 2000 ولت میرسه.می تونین اگه ولتاژ زیاد بود کمش کنین و اگه کم بود زیادش کنین

این هم لامپ نئون نوع ٢

 

 

 

 

 

 


اون  ترانس هم باید خروجی 300 ولت بده فکر می کنم یک ترانس 10 به 300 باشه

 ارسال توسط مهدی جعفرزاده
 
تاريخ : جمعه بیست و دوم بهمن ۱۳۸۹

پروژه ساخت ولت متر دیجیتال (Digital Volt meter)

این مدار که با مبدل آنالوگ به دیجیتال ICL7107 ساخته شده است توانایی محاسبه ولتاژ در رنج های میلی ولت تا دو هزار ولت را دارا می باشد . ولتاژ ورودی توسط دو MAN6710 که هر کدام شامل دو  7segment است نمایش داده می شود .

این مدار را میتوانید در منابع تغذیه یا حتی به عنوان یک ولت متر با رنج کاری بالا مورد استفاده قرار دهید .

نکات :

1.  این مدار یک منبع تغذیه دوبل میخواهد ولی شما میتوانید با استفاده از مداری که در ادامه مطلب آمده تغذیه این مدار را تامین کنید توجه داشته باشید که زمین مدار تغذیه باید به زمین مدار ولت متر متصل شود .

2.  ولوم 2k برای تنظیم دقیق مدار می باشد که شما باید یک ولتاژ را با یک ولت متر دقیق اندازه بگیرید سپس این مدار را متصل کنید و ولتاژ را تنظیم کنید هر دو باید یک مقدار را نمایش دهند .

3.     برای این مدار بهتر است از مقاومت با تلرانس 0.1 % استفاده کنید تا دقت بالا برود .

4.     کلید موجود در مدار برای تست 7segment ها است با فشار دادن آن تمام آنها روشن خواهد شد .

 

برای دیدن تصویر با سایز بزرگ روی آن کلیک کنید .

 

مدار ولت متر

 

مدار تغزیه dc ولت ولت متر

 ارسال توسط مهدی جعفرزاده

اسلایدر

خرید شارژ

خرید فیلم

خرید سریال